iPhone Ses Az Gelme, Az Gitme Problemi ve Çözümü

Kullandığımız iPhone 'larımızda ses ve mikrofon problemleri nelerdir çözümleri nasıl olmaktadır?

Bu soruların  cevaplarını siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.  iPhone'umuzda arızamızı tahmin etmemize yarayacak basamakları bu yazımızda paylaşacağız.

 

Telefon Görüşmelerinizde Karşı Tarafın Sesi Çok Kısık / Az mı Geliyor ?

Bu sorunun nedeni  ahize hoparlörünüzün koruma filtresi dolmuştur. Peki neden bu filtre dolar ve ses az gelir ? iPhone iç elektronik parçalarına sıvı ve toz girmesini engellemeye çalışmış ancak hiç bir şekilde ses çıkışını engelleyemeyeceği için filtre gözeneklerini küçültmüştür. Bu da bakım gerektiren bir konu olmuştur.

Çözümü basit ve fazla bir maliyeti yoktur.

Sağda gördüğümüz bir iPhone X toz filtresi değişimi ile bu sorun çözülür ancak işçilik önemlidir.

 

x toz filtresi nar iphone servis

Telefon Görüşmelerinizde Sesiniz Karşıya Az Gidiyor ve Bir Türlü Karşı ile Anlaşamıyor musunuz ?

Burada ki arızanız mikrofon toz filtrelerindedir. Aynı ahize toz filtresinde olduğu gibi toz ile dolmuş ve sesiniz gerektiği kadar mikrofona ulaşamıyordur.

Ancak iPhone en doğru noktadan sesinizi alabilmek için birden fazla mikrofon kullanmaktadır. Bu durumda karşıya bir türlü net gitmeyen sesiniz görüntülü konuşurken mi normal konuşurken mi gitmiyor ?

Bu hangi mikrofonu kullandığımızı belirler. Birde farklı uygulamalar görüntülü konuşmalarda farklı mikrofonları kullanabilir.  Bunu belirtmek tamir sürecini kolaylaştıracak ve mutlak bir çözüme ulaşacaktır.

 

iphone 8 şarj fleks

Mikrofon Yapıları Hoparlörlerden Daha Hassastır.

Ahize toz filtreleri hoparlörümüzü çok rahat koruyacaktır. Ancak mikrofonlar için bu durum daha hassas ilerlemekte ve mikrofonumuzun kendisi bozulmuş olabilir.

Mikrofon bozulmuş ise değişimi ile çözüm bulunabilir.

Yan tarafta örnek olması için iPhone 8 Şarj ve mikrofon takımının resmi vardır.

Yapılan Hatalar Nelerdir ?

Toz filtrelerini fırçalamak bizi bir çözüme ulaştırmayacaktır. Fırça telleri toz filtre gözeneklerinden çok çok büyüktür.

Mikrofon ve hoparlör filtrelerine  hava tutmak mikrofonları kesin olarak bozmaktadır.

Sakız ve benzeri yapışkan maddeler ile temizlemek bir çözüm oluşturmayacaktır. Artıklarını temizlemek daha zor olacaktır.

 

En Sağlıklı Çözüm Nasıl Olacak ?

Nar iPhone Servis olarak yukarıda bahsedilen sorunların çözümlerini aktif olarak yapmaktayız. Bu işte profesyonel olan bir servis tercih etmenizi öneririz. Parçalar her ne kadar basit olsa da işçilik önemlidir. 

Yorum yaz